کولر گازی اسپلیت بخریم یا پنجره ای؟

کولر گازی دیواری

کولر گازی اسپلیت چیست؟

برای اینکه متوجه شویم که پاسخ سؤال «کولر گازی اسپلیت بخریم یا پنجره ای» ابتدا باید هر کدام را تشریح کنیم کولر یک وسیله سرمایشی است که مردم از آن برای خنک کردن محیط استفاده می کنند. از زمانی که کولرگازی پنجره ای وارد بازار شد، توانست جای خود در بین مردم باز کند. این کولرها به خاطر داشتن امکانات بیشتر، توانستند جایگزین مناسبی برای کولرهای آبی باشند.

بعد از مدتی با پیشرفت تکنولوژی کولر گازی دیواری وارد بازار شدند. این کولرها که به آن ها اسپلیت یا کولر دوتیکه نیز گفته می شود بسیار پیشرفته تر از مدل قبلی هستند. این کولرها دارای قسمت پنل داخلی و کندانسور هستند که وظیفه سرمایش را برعهده دارند. به یونیت داخلی کولر اسپلیت، پنل داخلی کولر نیز گفته  می شود. پنل کولر داخل منزل و یونیت خارجی یا همان کندانسور در خارج از منزل قرار می گیرد. این دو قسمت توسط لوله های مسی با هم ارتباط برقرار می کنند. حال برای پاسخ به سؤال کولر گازی اسپلیت بخریم یا پنجره ای بهتر است که ویژگی های کولر گازی اسپلیت را با هم بررسی کنی.

کولر گازی اسپلیت بخریم یا پنجره ای؟

یکی از بهترین و کامل ترین کولرهای گازی، کولر دیواری است. این نوع کولرها قدرت سرمایش بالایی دارند و معمولا برای محیط های بزرگ استفاده می شود. کولر گازی اسپلیت یا همان دیواری ویژگی های قابل توجه مختلفی دارد که باعث شده این نوع کولرهای جای خود را در بین مردم باز کند و کمتر شاهد خرید کولر گازی پنجره ای باشیم.

۱- صدای کمتر

یکی از از اولین دلایلی اینکه متوجه شویم کولر گازی اسپلیت بخریم یا پنجره ای موضوع صدای کولر است. اگر کولرهای پنجره ای را دیده باشید مشکل ترین ایرادی که مردم از آن می گیرند صدای بسیار زیادی است که این نوع کولرها از خود تولید می کند. ولی کولرهای اسپلیت نسب به مدل پنجره ای سر و صدای کمتری دارد.

همانطوری که اشاره شد این کولرها شامل دو بخش است. پنل داخلی و کندانسور که به آن موتور کولر نیز گفته می شود. کندانسور کولر گازی دیواری به دلیل قرار گرفتن در بیرون از ساختمان، صدای حاصل از کار کردن موتور را به داخل ساختمان منتقل نمی کند. به همین خاطر شما می توانید با کمال آرامش در منزل استراحت کنید.

۲- چرخش بهتر هوا

یکی از نکات منفی کولرهای پنجره ای، زاویه پرتاب آن ها است. در گذشته زمانی که کولر پنجره ای را روشن می کردید فقط تا یک زاویه خاصی هوا را می توانست هدایت کند. ولی کولرهای اسپلیت به خاطر اینکه معمولا در ارتفاع بالا و در نزدیکی سقف قرار می گیرند به راحتی می توانند هوای خنک را به محیط منتقل کنند. همچنین به دلیل پره هایی که دارند قابلیت چرخش هوای بهتری دارد.

 

۳- سرمایش محیط های بزرگ

در گذشته زمانی که می خواستیم یک سالن بزرگ را خنک کنیم، نیاز داشتیم تعداد زیادی کولر پنجره ای در آن محل نصب کنیم. ولی با آمدن کولرهای دیواری به راحتی سالن های بزرگ مانند دانشگاه ها و سالن های عروسی و… را می توان خنک کرد. این هم از سومین نکته برای پاسخ به سؤال کولر گازی اسپلیت بخریم یا پنجره ای.

 

۴- قطعات کوچک تر

زمانی که صحبت از جا به جایی کولر پنجره ای می شود همه فرار می کنند. زیرا نوع ساختار این محصول بسیار بد ساخت است. ولی کولرهای دیواری نسبت به کولر پنجره ای یا ایستاده فضای کمتری را اشغال می کند. همچنین جا به جایی آن نیز بسیار آسان تر است.

 

۵- مصرف انرژی کمتر

یکی از دلایلی که افراد بعد از اینکه از خودشان پرسیدند که کولر گازی اسپلیت بخریم یا پنجره ای و مدل اسپلیت را انتخاب کردند، مصرف انرژی کمتر برق بوده است. اگر در گذشته خاطرتان باشد همیشه پدرهای خانواده اصرار زیادی بر روی خاموش کردن کولر داشتند. به نظر شما دلیل آن چه بود؟ یکی ایراداتی که همیشه به کولرهای گازی پنجره ای گرفته می شود، مصرف بالای انرژی برق است. کولرهای پنجره به دلیل نوع موتور و ساختی که داشتند همیشه برق زیادی مصرف می کردند؛ ولی کولرهای گازی دیواری حداقل ۴۰ درصد مصرف برق کمتری نسبت به کولرهای پنجره ای دارند. مخصوصا اگر دارای برچسب رده انرژی A بر روی این کولرها نصب باشد.

 

۶- کنترل از راه دور

فرض کنید تازه از سر کار برگشته اید یا تازه از خواب بیدار شده اید و می خواهید کولر را خاموش کنید. در زمان گذشته اگر شما قصد خاموش یا روشن کردن کولر داشتید، باید خودتان شخص به صورت دستی با دکمه هایی که روی کولر نصب است تغییرات لازمه انجام دهید. ولی کولرهای دیواری به خاطر داشتن ریمووت کنترل، شما می توانید به راحتی از راه دور هر خواسته ای دارید را انجام دهید. شما می توانید دمای محیط، سرعت پرتاب باد، جهت پرتاب باد و… را از طریق همین ریموت کنترل، تغییر دهید.

 

۷- فیلترگرد و غبار

یکی از امکانات کولرهای گازی دیواری، مجهز بودن به فیلتر گرد و غبار است. این فیلترها تا حد بسیار زیادی جلوی ورود گرد و غبار به داخل محیط را می گیرند. همچنین در طول مدتی که کولر در حال فعالیت است، هوای داخل محیط را نیز تصفیه می کنند.

 کولرهای اسپلیت مجهز به فیلتر های قابل شستشو و تعویض می باشند. شما باید برای شستشوی فیلتر های اسپیلت ابتدا کولر را خاموش کنید زیرا ممکن است در حین کار دچار برق گرفتگی شوید. در مرحله بعدی درب جولی پنل داخلی را به آرامی باز نموده و فیلتر هارا به آرامی خارج کرده تا دچار آسیب نشوند و همچنین گرد غبار انباشته شده بر روی آن ها در محیط پخش نگردد.

در مرحله بعد پس از خارج کردن فیلتر ها ابتدا خاک روی فیلتر ها را با دستمال پاک کرده و سپس با آب گرم فیلتر ها باید شسته شوند تا تمام آلودگی های روی فیلتر ها از بین برود. پس از شستشوی فیلتر های پنل داخلی می توان با اسپری کردن محلول آب و مایع دستشویی به کویل های پنل، کویل ها را تمیز کرده که این امر سبب از بین رفتن آلودگی از روی کویل ها و افزایش راندمان کولر می گردد.

 

۸- تنظیم حالت خواب

فرض کنید دمای محیط نه خیلی گرم است و نه خیلی سرد. ولی برای اینکه بتوانید بخوابید نیاز است مدتی کولر روشن باشد. اگر کولر پنجره ای دارید شما باید از کسی درخواست کنید که در زمانی مشخص کولر را خاموش کند. ولی کولرهای گازی اسپلیت به قابلیت تنظیم حالت خواب خودکار مجهز هستند. به این صورت که شما از ریمووت کنترل یک زمانی را مشخص می کنید تا کولر در آن ساعت خاموش شود.

 

۹- تنظیم دمای خودکار

در گذشته کولرهای پنجره ای نیز درجه ترموستات یا تنظیم دما داشتند. ولی در کولرهای اسپلیت این ویژگی پیشرفته تر شده است. به این صورت که شما می توانید دما را طوری تنظیم کنید که بیشتر یا کمتر از این مقدار نشود. به عنوان مثال شما دمای محیط را روی ۱۹ درجه تنظیم می کنید. سپس وقتی سرمای هوا به این درجه رسید، موتور کولر خاموش می شود و کولر به روی حالت فن می رود. این هم آخرین دلیل برای اینکه پاسخ بهتری به سؤال کولر گازی اسپلیت بخریم یا پنجره ای داده باشیم.

 

خرید کولر گازی اسپلیت

در این مقاله درباره اینکه کولر گازی اسپلیت بخریم یا پنجره ای صحبت کردیم. حال اگر شما به این نتیجه رسیدید که مدل اسپلیت بیشتر مناسب شماست و اگر قصد خرید کولر گازی اسپلیت، پنل تک برد کولر گازی یا رادیاتور کولر گازی را دارید می توانید با شماره ۰۹۱۶۳۰۵۱۲۷۸ تماس حاصل بگیرید. همچنین برای اطلاع از قیمت کولر گازی ایوولی، زانتی و جنرال گلد می توانید پیج اینستاگرام الوند تبرید خوزستان را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید