۵ علت روشن نشدن کولر گازی اسپلیت

علت روشن نشدن کولر گازی اسپلیت

علت روشن نشدن کولر گازی

روشن نشدن کولر گازی خبری شایع در اکثر محیط‌ها است که افراد زیادی با آن رو‌به‌رو می‌شوند. خرابی کولر گازی آن‌هم در وسط تابستان می‌تواند خبری ناگوار برای افراد باشد‌. علت‌های زیادی برای روشن نشدن کولر گازی اسپلیت وجود دارد که برخی از این علت‌ها با روش‌های خانگی و غیر تخصصی قابل تعمیر است، اما برخی از این علت‌ها وجود دارند که حتماً نیاز است افراد متخصص در این زمینه کولر گازی را مورد بررسی قرار بگیرند.

در صورتی که با امور برقی آشنایی ندارید بهتر است از بررسی این عوامل و علت‌ها خودداری کنید. اگر در جست‌و‌جوی علت روشن نشدن کولر گازی اسپلیت هستید، در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا تمامی علت‌های موجود را مورد بررسی قرار دهیم و اقدامات لازم را در بروز این مشکلات بیان کنیم.

خلاصه ای از دلایل روشن نشدن کولر گازی در یک نگاه

علت روشن نشدن کولر گازی اسپلیت چیست؟ ·       قطع شدن جریان توسط مدارشکن

·       خراب شدن ترموستات

·       کثیف بودن فیلتر کولر

·        یخ زدن کویل های کندانسور

·        نقص در عملکرد سنسور دما

·        خراب بودن برد داخلی

·        خراب شدن کندانسور کولر

·        خراب شدن ریموت کنترل

·       گرفتگی لوله تخلیه آب

قطع شدن جریان توسط مدارشکن زمانی که دمای کولر با افزایش رو‌به‌رو شود مدارشکن به صورت خودکار کولر را خاموش خواهد کرد.
خراب شدن ترموستات از قطعات مهم کولر گازی محسوب می شود که می‌تواند باعث کندی یا خاموش شدن دستگاه شود‌.
کثیف بودن فیلتر کولر از دلایل شایع در روشن نشدن کولر گازی اسپلیت کثیف بودن فیلتر کولر است.
یخ زدن کویل های کندانسور به جهت آلودگی بیش از اندازه احتمال پوشانندگی کویل‌های کندانسور و یخ زدن آن ها وجود دارد.
نقص در عملکرد سنسور دما سنسور دما، دمای کل دستگاه را رصد می‌کند. خراب شدن آن باعث روشن نشدن کولر گازی اسپلیت خواهد شد.
خرابی در برد داخلی خراب شدن بخشی از برد می‌تواند عملکرد قسمت‌های مختلف دستگاه را مختل سازد.
خراب شدن کندانسور کولر تخلیه هوای گرم و جایگزین کردن هوای سرد به کندانسور کولر بستگی دارد. زمانی که نتواند این عمل را به درستی انجام دهد، کولر روشن نخواهد شد.
خراب شدن ریموت کنترل تمام شدن باتری و خرابی ریموت یکی دیگر از دلیل روشن نشدن کولر گازی اسپلیت است.
گرفتگی لوله تخلیه آب وجود آلودگی و شئ خارجی می‌تواند باعث گرفتگی لوله تخلیه آب شود.

چرا کولر گازی روشن نمی‌شود؟

روشن نشدن کولر گازی می‌تواند باعث ناراحتی افراد در محیط شود. البته علت‌های مختلفی برای روشن نشدن کولر گازی اسپلیت وجود دارد که از جمله این موارد می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره داشت:

۱- قطع شدن جریان توسط مدارشکن

مدار‌شکن یک قطعه الکتریکی است که در جعبه فیوز قرار دارد. وظیفه این قطعه قطع کردن برق در زمان بروز خطر و محافظت از وسایل برقی ساختمان می‌باشد. زمانی که این مدارشکن احساس کند ولتاژ برق به صورت ناگهان افزایش پیدا کرده است جریان برق را قطع می‌کند. یکی از دلایل عمده‌ای که در روشن نشدن کولر گازی اسپلیت دیده می‌شود، قطع شدن جریان برق توسط مدار‌شکن است.

برای رفع این مشکل به سراغ مدارشکن در جعبه فیوز بروید اگر با حالت off  رو‌به‌رو شدید آن را به حالت ON  در بیاورید. اگر چه مدارشکن به حالت Off بازگشت از تکرار این حرکت خودداری کنید، چرا که می‌تواند خطرات جدی برای لوازم برقی و ساکنان داشته باشد. در این زمان باید از فرد متخصص و برقکار کمک بگیرید تا با رعایت نکات ایمنی به رفع مشکل بپردازد.

۲- کثیف بودن فیلتر کولر گازی اسپلیت

کولر گازی اسپلیت تنها هوای فضا را از نظر گرمایشی مطلوب نخواهد کرد بلکه با جذب گرد و غبار، میکروب‌ها و آلاینده‌های هوا محیط را نیز تهویه می‌کند؛ بدین جهت پس از مدتی استفاده از کولر گازی فیلتر این دستگاه کثیف خواهد شد. همین کثیفی فیلتر می‌تواند باعث کند شدن عملکرد این دستگاه شود. اگر پس از کند شدن عملکرد کولر بدون برطرف کردن مشکل از آن استفاده کنید باعث آسیب دیدن بخش‌های مختلف کولر خواهد شد. در نتیجه برای اینکه از این اتفاق جلوگیری کنید، بهتر است دستگاه را خاموش کرده و فیلتر آن را کاملاً تمیز کنید.

۳- یخ زدن کویل های کندانسور

علت روشن نشدن کولر گازی اسپلیت گاهی به قدری ساده است که تنها با یک دوره سرویس مشکل آن برطرف خواهد شد. کندانسور یکی از اجزای کولر‌های گازی است که کار انتقال حرارت ماده مبرد به محیط خارجی را به عهده دارد. زمانی که این کویل‌ها با گردوغبار و کثیفی پوشیده شوند همین مورد مانند یک عایق عمل می‌کند و باعث می‌شود انتقال حرارت به کندی انجام شود، در نتیجه یخ زدن کویل‌های کندانسور رخ خواهد داد. بنابراین زمانی که کویل‌های کندانسور دچار یخ زدگی شوند در این شرایط کولر گازی به صورت خودکار خاموش خواهد شد‌.

۴- خراب شدن ترموستات

یکی از اجزای مهم کولرهای گازی که می‌تواند بر روی دمای دلخواه تاثیر مستقیمی داشته باشد، ترموستات است. از دلیل روشن نشدن کولر گازی اسپلیت نیز می‌توان به ایجاد مشکل در ترموستات اشاره کرد‌. برای اینکه ترموستات به درستی کار کند باید موارد زیر به درستی اجرا شوند:

  • باتری ترموستات باید قوی و تازه باشد.
  • صفحه نمایشگر ترموستات خالی نباشد.
  • برای روشن شدن ترموستات به جریان برق کافی نیاز است.
  • برای روشن شدن کولر باید ترموستات در حالت cool  قرار بگیرد‌.

هر یک از این موارد اگر به درستی انجام نشود باعث روشن نشدن کولر گازی اسپلیت خواهد شد، پس اگر حس کردید کولر شما خاموش شده است، می‌توانید این موارد را چک کنید‌.

۵- نقص در عملکرد سنسور دما

سنسور دما یکی دیگر از قسمت‌های مهم کولر گازی است که سعی می‌کند دمای کل کولر را در صورت ساعت‌ها کار کولر رصد کند و از سلامت بخش‌های مختلف این دستگاه مطمئن شود. زمانی که سنسور دما دچار نقض در عملکرد شود دمای کل دستگاه را به نادرستی حدس خواهد زد، در نتیجه این مورد باعث خواهد شد که کولر گازی از کار بیفتد و روشن نشود.

۶- گرفتگی لوله تخلیه آب کولر گازی

دیگر از قطعات کولر گازی که می‌تواند علت روشن نشدن کولر گازی باشد، گرفتگی لوله تخلیه آب است. در کولرهای گازی لوله یا شیلنگی وجود دارد که رطوبت هوا را گرفته و به عنوان آب به بیرون از کولر هدایت می‌کند، در نتیجه اگر رطوبت و آب کولر از آن خارج نشود، می‌تواند آسیب‌های زیادی به بخش‌های داخلی این دستگاه وارد کند. دلایل مختلفی برای گرفتگی لوله تخلیه آب وجود دارد که اگر به روشن نشدن کولر گازی اسپلیت برخوردید بهتر است آن را چک کنید و از سلامت آن مطمئن شوید‌.

۷- خراب بودن برد داخلی کولر گازی

از اصلی‌ترین و مهم‌ترین اجزای داخلی که در  پنل کولرهای گازی وجود دارد و می‌تواند باعث عملکرد بهتر و حتی توقف عملکرد شود، برد اصلی یا داخلی کولر گازی است. زمانی که هر قسمت از برد داخلی خراب شود، قسمت دیگری از کولر گازی نیز با مشکل مواجه می‌شود، در نتیجه برد کولر باید کاملاً سالم باشد تا تمام اجزای کولر به درستی کار کنند.

از دیگر علت روشن نشدن کولر گازی اسپلیت می‌توان به خراب بودن بخشی از برد کولر گازی اشاره کرد. توجه داشته باشید برای تشخیص سلامت یا مشکل در برد نیاز است که افراد متخصص و دارای تجهیزات این عمل را انجام دهند، پس اگر با روشن نشدن کولر گازی اسپلیت روبه‌رو شدید و حرفه‌ای در تعمیر لوازم برقی ندارید به هیچ عنوان به برد داخلی این دستگاه دست نزنید.

۸- خراب شدن کندانسور کولر گازی

بخش دیگری که دلیل روشن نشدن کولر گازی اسپلیت خواهد بود، مشکل در کندانسور کولر گازی است. این قطعه مسئول تخلیه کردن هوای گرم و ایجاد هوای مطلوب در ساختمان است. زمانی که این قطعه نتواند این عمل را به درستی انجام دهد ممکن است کولر شما روشن نشود و از کار بیفتد. علت اصلی که این اتفاق می‌افتد این است که دستگاه نمی‌تواند سرما را جایگزین هوای گرم ساختمان کند، در نتیجه این فشار باعث می‌شود که کمپرسور بیش از حد گرم شود و سرانجام همین عمل باعث از کار افتادن این قطعه خواهد شد.

۹- خراب شدن ریموت کنترل

یکی دیگر از علت‌های روشن نشدن کولر گازی که بسیار ساده است و با چند حرکت کوچک می‌توانید آن را برطرف کنید، خراب شدن ریموت کنترل است. بسیاری از کاربران برای روشن و خاموش کردن کولرهای گازی از ریموت کنترل استفاده می‌کنند‌. گاهی با خراب شدن ریموت یا تمام شدن باتری آن، احتمال اینکه در هنگام فشردن کلید، با روشن نشدن کولر گازی اسپلیت مواجه شوید، بسیار زیاد است. شما با عوض کردن باتری این دستگاه می‌توانید به راحتی کولر خود را خاموش و روشن کنید‌.

اقدامات لازم در زمان بروز مشکل روشن نشدن کولر گازی

از اینکه در این مقاله همراه ما بوده‌اید بسیار خرسندیم. لازم است بدانید که هر یک از مشکلات معرفی شده، احتمال دارد برای هر نوع کولر گازی اتفاق بیفتد. ما در کنار بررسی علت‌های روشن نشدن کولر گازی اقداماتی را نیز برای برطرف کردن این مشکلات معرفی کرده‌ایم که به طور کلی می‌توان از اقدامات لازم در زمان بروز مشکل روشن نشدن کولر گازی به موارد زیر اشاره داشت:

  • بهتر است در زمان مشکل یا قبل از آن به صورت دوره‌ای کولر گازی خود را سرویس کنید.
  • در برخی از علت‌های روشن نشدن کولر گازی اسپلیت چون کثیفی فیلتر هوا، گرفتگی لوله تخلیه آب، خرابی ریموت و… می‌توانید نگاهی به کولر بیندازید و به صورت شخصی مشکل را برطرف کنید.
  • برخی از قسمت‌های کولر گازی از جمله ترموستات، کندانسور، برد داخلی و… اگر با خرابی روبه‌رو شود دیگر کاری از دست شما بر نمی‌آید و در اینجا لازم است کار را به کاردان بسپارید و از افراد متخصص در این زمینه کمک بخواهید.

 

سوالات متداول

  • چرا کولر گازی روشن نمیشه؟

علت‌های زیادی برای روشن نشدن کولر گازی اسپلیت وجود دارد که از این دلایل می‌توان به خرابی برد، خرابی کندانسور، کثیفی فیلتر، خرابی لوله تخلیه آب و… اشاره داشت.

  • علت روشن نشدن کولر گازی با کنترل چیه؟

احتمال خرابی ریموت کنترل یا تمام شدن باتری آن وجود دارد.

  • کولر گازی اسپلیت خراب شده، چیکار کنیم؟

ابتدا لازم است عامل اصلی ایجاد مشکل را پیدا و در وهله دوم به رفع آن اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید