نحوه نگهداری از کولر گازی در زمستان چگونه است؟

نحوه نگهداری از کولر گازی در زمستان

با فرارسیدن فصول سرد سال دیگر خبری از گرمای هوا نیست در نتیجه تمام کولر گازی‌ها جمع شده و به جایش لوازم گرمایشی در خانه‌ها جای خواهد گرفت. حالا مهم است که شما در فصول سرد سال از کولر گازی خود چگونه محافظت و نگهداری کنید تا بتواند در فصول گرم سال به درستی برایتان کار کند. البته برای نگهداری این دستگاه نیاز است شما با نحوه نگهداری از کولر گازی در زمستان اطلاع داشته باشید و  بدانید برای چه باید به نگهداری از کولر گازی در زمستان بپردازید. در ادامه درباره نحوه نگهداری از کولر گازی در زمستان صحبت خواهد شد و شما با بایدها و نبایدهای نگهداری از کولر گازی در زمستان آشنا خواهید شد. پس اگر شما هم به دنبال پاسخ چگونه از کولر گازی در زمستان نگهداری کنیم؟ هستید در ادامه با ما همراه باشید.

 

نحوه نگهداری از کولر گازی در زمستان

در همه خانه‌های ایرانی زمانی که آب و هوای منطقه زندگیمان کمی سرد شود دیگر کولرهای گازی را خاموش کرده و از آن استفاده نخواهیم کرد. این مورد به این معناست که ما حدوداً شش ماه سال را از کولر گازی استفاده نمی‌کنیم، در نتیجه برای اینکه دوباره بتوانیم در فصول گرم سال از این کولر گازی استفاده کنیم نیاز است اصول نگهداری از کولر گازی در زمستان را بدانیم.

توجه داشته باشید زمانی که اقدام به خرید پنل کولر گازی اسپلیت کرده‌اید و هزینه زیادی برای خرید کولر گازی پرداخت نموده‌اید قطعاً می‌خواهید در طولانی مدت از آن استفاده کنید، لذا این دستگاه از دستگاه‌های یکبار مصرف محسوب نمی‌شود. در نتیجه بهترین کاری که می‌توانید برای نگهداری از کولر گازی در زمستان انجام دهید، سرویس کردن کولر است. اگر قصد سرویس کردن دستگاه را داشتید بهتر است قبل از جمع کردن آن این عمل را انجام دهید. برای شروع سرویس کردن دستگاه لازم است تمام قطعاتی را که در ادامه گفته می‌شود را به درستی تمیز کنید.

 

پره‌های فن

یکی از بخش‌های کولر که بیشترین تماس را با هوای بیرون دارد پره‌های فن می‌باشد. به دلیل ارتباط بیشتر این پرده‌ها با هوای آلوده بیشتر در معرض آلودگی هستند؛ بنابراین شما برای نگهداری  از کولر گازی در زمستان قبل از هر چیزی باید پره‌های فن را به  صورت کاملاً اصولی تمیز کنید.

 

کویل‌ها

اصول نگهداری از کولر گازی در زمستان اهمیت زیادی دارد. یکی دیگر از قطعات مهمی که در کولر گازی وجود دارد کویل‌ها می‌باشد. این قطعه دارای جنس آلومینیومی است که در پنل خارجی قرار دارد. لازم است بدانید که کوچک‌ترین فشار یا ضربه‌ای می‌تواند به سادگی باعث آسیب دیدن این کویل‌ها شود و عمل خنک‌سازی را مختل کند. زمانی که شما این قطعه را در زمستان تمیز کنید این قطعه تا تابستان سال آینده کاملاً تمیز خواهد ماند و عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد.

 

بررسی کانال‌ها و دریچه‌های مسدود شده

یکی دیگر از بخش‌هایی که در نحوه نگهداری از کولر گازی در زمستان اهمیت زیادی دارد کانال‌ها و دریچه‌های کولر گازی می‌باشد. زمانی که تابستان تمام شود و شما دیگر نیازی به کولر نداشتید بهتر است کانال‌ها و دریچه‌های کولر را مورد بررسی قرار دهید تا هیچ نوع مسدودیتی نداشته باشند.

یکی از دلایلی که  کانال‌ها و دریچه‌ها مسدود می‌شوند تجمع آب است. حالا دقت کنید که شما در تمام ۶ ماه زمستان کانال‌ها و دریچه‌ها را بررسی نکرده باشید و مسدودیت آن را نیز از بین نبرده باشید در تمام ۶ ماه رطوبت در پنل کولر گازی وجود خواهد داشت و بدون شک یک فاجعه عمیق در کولر گازی شما رخ خواهد داد. این موضوع می‌تواند به طور کلی سلامت کولر گازی اسپلیت شما را به خطر بیندازد.

 

فیلترها

فیلترها یکی از بخش‌ها و قطعات مهم پنل کولر گازی ایوولی محسوب می‌شوند که اگر این قطعه در معرض مداوم آلودگی قرار بگیرد باعث می‌شود کیفیت کار کولر گازی کاهش پیدا کند. در فصول گرم سال که به صورت مداوم از کولر استفاده می‌شود حداقل یک بار در ماه باید این فیلترها کاملاً تمیز شوند، اما در فصول سرد سال که استفاده‌ای از کولرهای گازی نمی‌شود لازم نیست همیشه آن را تمیز کنید اما لازم است قبل از جمع کردن کولر برای یک بار آن را به صورت کامل تمیز کنید.

 

نگهداری از کولر گازی با بستن کولر

نحوه نگهداری از کولر گازی در زمستان دشواری زیادی ندارد فقط لازم است شما قطعات و بخش‌های مختلف کولر را به درستی شست‌وشو دهید و تمیز کنید. بستن و پوشاندن پنل‌های داخلی و بیرونی کولر نیز اهمیت زیادی دارد شما باید به گونه‌ای قطعات داخلی و بیرونی کولر را بپوشانید که هیچ نوع رطوبت و هوایی اضافه‌ای در این قطعات وجود نداشته باشد. برای اینکه از ورود هرگونه رطوبتی به سطح داخلی قطعات کولر جلوگیری کنید، می‌توانید از پلاستیک‌های ضخیم و یا پارچه‌های ضد آب برزنتی استفاده نمایید.

 

درزگیری فضای بین کولر گازی و پنجره

پس از خرید کولر گازی اصول نگهداری از کولر گازی در زمستان است که مهم بوده و لازم می‌باشد به آن توجه داشته باشید. بخش‌هایی از پنل کولر گازی دارای درزهایی بوده که برای اینکه در ۶ ماه زمستان آسیب یا مشکلی برای درزهای فضای بین کولر گازی و پنجره ایجاد نشود لازم است این فضاها را به وسیله‌ای چون اسفنج و درزگیر بپوشانید.

 

چرا باید از کولر گازی در زمستان نگهداری کرد؟

یکی از سوالات عمده‌ای که افراد با خرید کولر گازی اسپلیت آن را مطرح می‌کنند این است که چرا باید از کولر گازی در زمستان نگهداری کنیم؟ شاید بتوان دلایل و علت‌های مختلفی را برای نگهداری از کولر گازی در زمستان بیان کرد و پاسخ‌های زیادی به این سوال داد، اما مهم‌ترین دلیلی که وجود دارد این است که شما کولر گازی را خریداری کرده‌اید تا بتوانید از آن در طولانی مدت برای خنک‌سازی فضا استفاده کنید. در نتیجه در ۶ ماه فصول سرد سال هیچ استفاده‌ای از این دستگاه نخواهید کرد و زمانی که هیچ استفاده‌ای از این دستگاه نکنید، نمی‌توانید خرابی قطعه‌ای از این دستگاه را تشخیص دهید. از این رو همان یک قطعه کوچک باعث خرابی قطعات دیگر خواهد شد و شما در تابستان سال دیگر نمی‌توانید از کولر گازی با همان عملکرد اولیه استفاده کنید.

در فصول تابستان زمانی که از کولر استفاده می‌کنید اگر کولر دچار خرابی شود شما به واسطه عملکرد نادرست، خنک نکردن فضا و … متوجه این خرابی خواهید شد، اما در زمستان چنین آپشنی برایتان وجود نخواهد داشت. به همین دلیل لازم است قبل از هر چیزی با اصول نگهداری از کولر گازی در زمستان آشنایی داشته باشید تا بدانید که چگونه باید در ۶ ماه فصول سرد سال از کولر گازی به درستی محافظت و نگهداری کنید.

پس برای اینکه برای سال آینده اطمینان داشته باشید، می‌توانید از کولر گازی خود با عملکرد اولیه استفاده نمایید لازم است با رعایت چند نکته‌ای که در این مقاله گفته شد به نگهداری از کولر گازی در زمستان بپردازید. اگر به تازگی  اقدام به خرید پنل کولر گازی اسپلیت در اهواز و خوزستان کرده‌اید لازم است دیگر مقالات ما را نیز دنبال کنید یا برای دریافت اطلاعات کافی درباره نحوه نگهداری از کولر گازی در زمستان پیج اینستاگرام الوند تبرید را دنبال کنید. همچنین اگر به دنبال خرید پنل کولر گازی زانتی ۳۶۰۰۰ ایستاده یا پنل کولر گازی گری ۳۰ هزار هستین می‌توانید با شماره ۰۹۱۶۳۰۵۱۲۷۸ تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

  1. با خرید کولر گازی اسپلیت بازهم نیاز به نگهداری از کولر گازی در زمستان وجود دارد؟ تنها خرید کولر گازی اسپلیت نیست که اهمیت دارد بلکه نحوه نگهداری از کولر گازی در زمستان است که اهمیت زیادی دارد پس از خرید کولر گازی تازه کار شما شروع خواهد شد.
  2. اصول نگهداری از کولر گازی در زمستان چیست؟ یکی از اصل‌های مهم برای نگهداری از کولر گازی در زمستان سرویس کولر است.
  3. برای سرویس پنل کولر گازی اسپلیت لازم است کدام بخش‌ها پاکسازی شوند؟ برای سرویس این دستگاه لازم است بخش‌های مختلف کولر گازی اسپلیت از جمله فیلتر، پره‌های فن، دریچه‌ها و کانال، کویل‌ها و… پاکسازی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید