مرکزتعمیرات کولر دوتکه

چه کولری بخرم؟

چه کولری بخرم؟

کولرهای گازی شامل گاز مخصوصی هستند که توسط کمپرسور این گاز به مایع تبدیل شده و به صفحه های دستگاه خواهند رسید.پس از جریان یافتن این گاز منقبض شده بر روی صفحه ها،دمای محیط که دمای گرمیست را جذب کرده و بر اثر دمای دریافتی مایع موجود به گاز اولیه تبدیل خواهد شد.این کار تا زمانی که تمام گرمای موجود در محیط گرفته شود،ادامه خواهد یافت.با توجه به اینکه اگر کمپرسور در زمانی طولانی مشغول به فعالیت باشد،ممکن است آسیبی جدی ببیند.باید مساحت فضایی که کولر گازی در آن قرار خواهد گرفت متناسب با ظرفیت کولر گازی باشد. ظرفیت مناسب انتخاب هوشمندانه ایست.

زیرا در دو حالت ظرفیت بالا و ظرفیت پایین در مقابل مساحتی خاص آسیب رسان خواهد بود و دما و رطوبت موجود در محیط در حد ایدآل تامین نخواهد شد.از این رو باید در کنار نوع کمپرسور به کار رفته، ظرفیت کولر گازی و کمپرسور نیز مناسب باشد.این میزان ظرفیت با واحد BTU سنجیده خواهد شد.

عدد BTU بیشتر به چه معنی ای می دهد؟

کولر گازی ها در مدل های پنجره ای،اسپلیت و ایستاده موجودند. هر کدام از این مدل ها در ظرفیت های مختلف تولید شده اند،اما مدل های اسپلیت یا دو تیکه بیشترین تنوع و طرفدار را دارند. هر چه میزان BTU بیشتر باشد،میزان سرمایی که از طرف کولر وارد محیط خواهد شد بیشتر خواهد بود.

معنی این نکته این نیست که دمای باد کولر خنک تر باشد،بلکه هر چه BTU بیشتر باشد میزان سرمایی که در واحد زمان و دوره زمانی خاص وارد محیط خواهد شد،بیشتر است.

BTU مناسب بر اساس متراژ محیط

شرایط جوی و محیطی،سایر وسایلی که در محیط موجودند و گرما تولید خواهند کرد.درجه تابش آفتاب بر محیطی که قرار است کولر گازی در آن قرار گیرد،ارتفاع سالن و یا اتاقی که قرار است کولر گازی مورد استفاده قرار گیرد و مواردی از این دست در انتخاب ظرفیت مناسب تاثیر گذار خواهد بود.اما در شرایط جوی مناسب و متوسط با در نظر گیری فاکتورهای استاندارد می توان عددی تقریبی را اعلام کرد.لازم است مصرف کنندگان شرایط را ریزتر بسنجند و با توجه به عدد اعلام شده،میزان ظرفیت مناسب را تشخیص دهند.اگر دمای محیط از حالت میانگین بالاتر است لازم است برای تولید سرمای بیشتر عددی بزرگتری را برای ظرفیت در نظر گرفت.عکس این قضیه نیست صادق است،یعنی لازم است برای محیطی با دمای معتدل تر،میزان ظرفیت کمتر باشد.

کولر گازی مناسب محیطی به مساحت ۳۶ متر مربع : ۶۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰BTU
کولر گازی مناسب محیطی به مساحت ۷۰ متر مربع : ۱۰۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰ BTU
کولر گازی مناسب محیطی به مساحت ۷۵ متر مربع تا ۱۸۵ متر مربع : ۱۶۰۰۰ BTU تا ۲۸۰۰۰ BTU

 

اگر کولر گازی در طبقه آخر و یا طبقه اول ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد لازم است ۴۰۰۰ BTU بر ظرفیت اعلام شده اضافه شود.
برای اتاقی که در معرض آشپزخانه قرار دارد ۴۰۰۰ به ظرفیت درج شده در موارد بالا بیفزایید.
برای پنجره هایی که زاویه قرار گیری به نسبت نور آفتاب بله نحوی است که نور به آن برخورد کند ، به ازای هر پنجره به ظرفیت ۱۵۰۰ بی تی یوی بیشتر نیاز دارید.
تعداد افراد موجود در اتاق نیز بر اضافه شدن ظرفیت مورد نیاز می افزاید و لازم است با هر نفر بیشتر ۶۰۰BTU بر ظرفیت کولر گازی که قصد خرید را دارید بیفزایید.
اگر فضایی که کولر گازی در آن مورد استفاده قرار می گیرد فاقد نور گیر باشد می توانید ۱۰۰۰BTU از ظرفیت تعیین شده کمتر خریداری کنید.

تراست