مرکزتعمیرات کولر دوتکه

تست وکیوم در راه اندازی کولرگازی

تست وکیوم در راه اندازی کولرگازی

بهترین تست فشارگذاری، زمانی انجام می‌شود که گاز مورد استفاده در اثر تغییرات دما، دچار تغییرات زیاد فشار نگردد. در نتیجه گاز نیتروژن (N2) برای این منظور توصیه می‌گردد.

هیچ‌گاه برای تست فشارگذاری از اکسیژن (O2) و یا حتی از هوا (چون دارای اکسیژن می‌باشد) استفاده نشود. زیرا در شرایطی خاص، امکان ترکیب اکسیژن با روغن کمپرسور و حتی ایجاد انفجار وجود خواهد داشت.

اگر از دستگاه مشخص کننده هالید(مشعل هالید)(halide – detecting leak detector) برای کنترل کردن وجود نشتی در لوله‌کشی استفاده می‌گردد، باید مقدار کمی گاز مبرد ۲۲-R به سیستم تزریق کرد تا جایی که فشار آن به psi10 برسد و سپس شارژ نیتروژن آغاز گردد.

شارژ نیتروژن باید تا رسیدن فشار مدار به ۵/۱ برابر فشارکاری ادامه یابد. معمولاً این مقدار در حدود psi350 برای ۱۳۴-R و psi450 برای ۲۲-R در نظر گرفته می‌شود. توجه شود که این فشار ۵/۱ برابر فشارکاری توسط ASME توصیه شده و جهت بررسی صحت اتصالات و سایر موارد می‌باشد.

در حالت تست نشتی‌یابی، معمولاً چنین فشاری لازم نبوده و فشار تا ۱/۱ برابر فشارکاری ادامه می‌یابد.

قبل از انجام تست، شیراطمینان فشار (pressure safety valve) حتما از روی سیکل باز شود، در غیر این صورت این شیر از بین رفته و ناچاراً باید تعویض گردد.

ر هنگام خواندن گیج، آهسته ضربه‌هایی ملایم به آن وارد کرده تا از آزاد بودن سوزن گیج و درستی عدد نشان داده شده اطمینان حاصل گردد.

هرچه سیستم بزرگ‌تر باشد،زمان مورد نیاز برای تغییر محسوس فشارگیج بیشتر خواهد بود، بطور کلی زمان ۲۴ ساعت، زمان مناسبی می‌باشد. اگر فشار مدار با گذشت زمان کاهش پیدا کرد، احتمالاً در مدار نشتی وجود دارد.

امکان دارد این نشتی مربوط به گیج (Gage) اندازه‌گیری و اتصالات آن باشد نه از طرف مدار، بنابراین گیج باید کاملا کنترل گردد و همواره سعی شود از (pressure regulator) در سیلندر نیتروژن استفاده گردد.

موارد زیر نیز دارای اهمیت می‌باشند:

  • ۱- سلونوئیدوالو(Solenoid valve) باید در موقع تست فشارگذاری کاملا باز باشد.
  • ۲- در کنترل وجود نشتی، بخصوص در محل‌های اتصال، حتما باید از کف صابون استفاده شود.
  • ۳- بعد از برطرف کردن لیک‌ها (leaks) تست فشارگذاری باید به‌صورت کامل از ابتدا تکرار شود.

تخلیه هوا(وکیوم)

بعد از انجام تست فشارگذاری (leak test)، اکنون به کمک یک پمپ‌خلا (vacuum pump) که به کمک لوله‌های مسی و یا شیلنگ مخصوص(با حداقل قطر ۸/۳) به شیر وکیوم متصل شده، سیستم را تا فشار (mmhg28-) برای بار اول خلاء می‌نماییم(این مرحله باید ۲ ساعت ادامه داشته باشد).

در مرحله بعد خلاء ایجاد شده به وسیله ورود مبرد، از بین می‌رود. به این معنی‌ که مبرد پس از عبور از یک خشک کن (Drier) وارد سیستم می‌گردد تا فشار دوباره به (mmhg0) برسد.

عمل خلاء کردن سیستم را برای دومین بار نیز تکرار می‌نماییم.بین مرحله اول و مرحله دوم، فیلتردرایر خط مایع و فیلترساکشن خط‌مکش، باید در جای خود در مدار نصب گردند.

جهت اطمینان بیشتر، انجام مرحله وکیوم برای بار سوم نیز توصیه می‌گردد. در این مرحله فشار باید به (mmhg7/29-) یا کمتر برسد. (این مرحله باید ۲ ساعت ادامه داشته باشد). بعد از این مرحله است‌که می‌توان شارژ مبرد به دستگاه را انجام داد.

اگر دستگاه دارای ریسور باشد، بهتر است که مبرد به درون ریسور شارژ شود.

یکی از اشکالاتی که ممکن است در این بین پیش آید به دام افتادن آب با رطوبت در زیر روغن کمپرسور در محفظه کارتر کمپرسور می‌باشد. این آب حتی با وجود خلاء شدن سیستم همچنان به‌علت کشش سطحی روغن، در زیر آن باقی خواهد ماند. برای غلبه کردن بر این کشش سطحی، بهترین کار ضربه زدن به بدنه کمپرسور با یک چکش سر نرم(چکش با سر لاستیکی یا مشابه آن) در هنگامی که سیستم در وکیوم است می‌باشد.